40, 65 i 70-lecie w jednym miejscu

W dniu 25 czerwca 2016 roku na Rzeszowskim lotnisku Jasionka odbyły się II Podkarpackie Pokazy Lotnicze. W tym dniu obchodzono też kilka jubileuszy: 65-lecie Politechniki Rzeszowskiej, 70-lecie Aeroklubu Rzeszowskiego, oraz 40-lecie Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej. Oczywiście byliśmy tam z aparatami.

Wyjechaliśmy z Krosna o 6:00, a już po niecałej godzinie dotarliśmy do Rzeszowa. Po zaparkowaniu „EPKR moblie” wraz z Maćkiem udaliśmy się do punktu odbioru akredytacji. Co prawda musieliśmy chwilkę poczekać ponieważ akredytacje miały zostać odbierane o 9:00. Na wystawie statycznej znajdowało się mnóstwo samolotów, od znanego wszystkim An-2 do najnowszych samolotów ultralekkich. Po obejrzeniu statatyki udaliśmy się na specjalnie wyznaczoną strefę spotterską. Na przygotowanym dla nas podeście od razu zaczęło robić się gwarno, do tego wszystkiego upał w którym praktycznie można było się roztopić.

Pokazy rozpoczęli spadochroniarze, pokazują swoje możliwości na Rzeszowskim niebie.  Mieliśmy możliwość oglądania  pokazów krośnieńskiej ekipy Cellfast Flying Team, Grupy Akrobacyjnej Żelazny, Firebirds. Duże wrażenie na nas wywarł pokaz Artura Kielaka na samolocie XtremeAir XA-41 oraz Łukasza Czepieli wychowanka Aeroklubu Rzeszowskiego. Upał nie trwał jednak wiecznie. Tuż przed pokazem Żelaznych nad lotniskiem i okolicami rozpętała się burza, przerywając ich pokaz, oraz całe pokazy. Mimo schronienia pod podestem musieliśmy zabezpieczyć sprzęt fotograficzny przez zalaniem ponieważ trybuna zaczeła przeciekać. Po około godzinnej przerwie pokazy wznowiono. Było też kilka mniejszych przerw związanych z lądowaniami i startami samolotów rejsowych. Bardzo ładny pokaz możliwości pokazali piloci z Mielca. Mogliśmy podziwiać w locie dwie flagowe maszyny PZL Mielec Sikorsky S-70i oraz M-28 Skytruck. Bardzo widowiskowo wyglądało lądowanie M-28, oraz możliwości śmigłowca S-70i. Z Mielca nadleciały również dwa Dromadery wykonując nad lotniskiem zrzut bomby wodnej. Całość pokazów zakończył pokaz Grupy Akrobacyjnej Orlik. Pilotów z Radomia moglibyśmy podziwiać godzinami. Podsumowując: impreza zorganizowana na wysokim poziomie, liczymy na to że kolejne edycje będą jeszcze bardziej obfite w blok pokazowy. No i po cichu liczymy że kolejna edycja odbędzie się w Krośnie. 

Tekst: Paweł Hawrot


Zdjęcia: Bartek Kolanko


Zdjęcia: Paweł Hawrot


Zdjęcia: Maciek Żółkoś