70 lat Aeroklubu Podkarpackiego

W ostatni weekend sierpnia a dokładniej w sobotę na lotnisku w Krośnie odbywały się obchody z okazji 70-lecia Aeroklubu Podkarpackiego. Z okazji tej okrągłej rocznicy zostały zorganizowane Dni Otwarte Lotniska na których można było podziwiać między innymi akrobację samolotową jak i szybowcową, pokazy skoków spadochronowych oraz samoloty i szybowce.

Pierwszy pokaz na niebie zaprezentował pilot akrobacyjny aeroklubu podkarpackiego Pan Krzysztof Wolan na Zlinie 526F. Kolejną z atrakcji był przylot czechosłowackiego samolotu L-200 Morava, za którego sterami zasiadał pilot Arnost Foff ze Słowacji, zaprezentował on niskimi przelotami nad publicznością swój piękny samolot. Następnym samolotem na niebie był RWD-5, zdecydowanie jeden z lepszych występów jaki mogliśmy oglądać na Krośnieńskim niebie. Tuż po RWD w powietrze wzbił się Jak-18, który (tak samo jak RWD-5) gości na pokazach w Krośnie prawie co roku.

Po Jaku przyszedł czas na Krośnieński Klasyk Lotniczy. Mowa oczywiście o samolocie CSS-13. Krośnieński Kukuruźnik jest jednym z nielicznych pozostałych w Polsce jak i jednym z zaledwie 3 latających w naszym kraju jak i Europie. Za sterami tej maszyny zasiadał Szef Wyszkolenia Aeroklubu Podkarpackiego Pan Tadeusz Lewandowski.

Tuż po nim w powietrze wzbił się Nieuport 11 z Krzysztofem Cwynarem za sterami. Nieuport jest repliką samolotu z czasów I WS zbudowanej właśnie przez Pana Krzysztofa.
Jedną z głównych atrakcji był pokaz przed własną publicznością Krośnieńskiej formacji Cellfast Flying Team. Pokaz na pewno podobał się wielu widzom, którzy przybyli na krośnieńskie lotnisko podziwiać umiejętności pilotów. Ponadto w locie nad lotniskiem zaprezentowały się samoloty takie jak: DA20 Katana, Pipistrel Sinus,  An-2, Zlin 242, PZL-104 Wilga, SZD-59 Acro, KR-030 Topaz, Cessna 206.

Tekst: Paweł Hawrot


Zdjęcia: Paweł Hawrot


Zdjęcia: Bartek Kolanko


Zdjęcia: Mateusz Świerk