Balony nad Krosnem od 29 kwietnia

29 kwietnia w Krośnie rozpoczną się XVI Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe. Zawody rozgrywane w ramach Balonowego Pucharu Polski będą trwać do 2 maja.

Wielkimi krokami wkraczamy w XVI edycję Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych – poinformowali organizatorzy odbywającej się w Krośnie imprezy. W tym roku rozgrywane w ramach Balonowego Pucharu Polski zawody rozpoczną się 29 kwietnia i potrwają do 2 maja. Pierwszy start zapowiedziano na czwartek, 30 kwietnia, na godzinę 6:00. Ostatni lot odbędzie się 2 maja po godzinie 18:00. Zawodnicy mogą przesyłać zgłoszenia do 15 kwietnia.

Jak przypominają organizatorzy zawodów, po raz pierwszy zostały one zorganizowane 20 maja 2000 roku z inicjatywy Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej oraz Adama Gruszeckiego. Do tego czasu w Mieście Szkła rozgrywano dwukrotnie Balonowe Mistrzostwa Polski oraz 13 razy Balonowy Puchar Polski. Obecnie do grona organizatorów należą Aeroklub Podkarpacki – Szkoła Lotnicza w Krośnie, miasto Krosno, Fundacja Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej oraz Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

Rozegrane na początku maja ubiegłego roku XV Górskie Zawody Balonowe zakończyły się zwycięstwem reprezentującego Aeroklub Leszczyński Zbigniewa Jagodzika. Drugie miejsce wywalczył Tomasz Filus ze Skywalkers Balloon Club, a trzecie Vytautas Junevicius z Litwy (Alytus). Przeprowadzono 21 konkurencji w czterech lotach. Przyjazd do Krosna w 2014 roku zapowiadało około 50 załóg (kilka na zasadzie fiesty) z Polski, a także Litwy, Słowacji i Węgier, w klasyfikacji końcowej zawodów uwzględniono 39 załóg (zobacz: Zbigniew Jagodzik zwycięzcą zawodów balonowych w Krośnie).

Zawody oraz towarzyszące im wydarzenia będą odbywać się na lotnisku Aeroklubu Podkarpackiego oraz na krośnieńskim rynku. Więcej informacji już wkrótce na stronie gorskie-zawody-balonowe.pl.

 sk

Tekst: lotniczapolska.pl

Zdjęcie: Bartosz Kolanko