Jan Woźny – Mistrzem Wielkiej Brytanii!

Sanoczanin brał udział w British Glider Aerobatic Championships – 2015 i wygrał kategorii Beginner. 

Choć od wielu lat mieszka w Wielkiej Brytani to bardzo często odwiedza rodzinne strony i lata w Bezmiechowej oraz Krośnie. Swoją przygodę z lotnictwem zaczął od skoków narciarskich, które uprawiał w sanockim parku. Największym sukcesem w tej dziedzinie było zajęcie 14 miejsca w Mistrzostwach Polski.

Po przeprowadzce do Anglii, wraz z dorastaniem dzieci pojawiła się nowa pasja – lotnicze modele zdalnie sterowane. Razem z synem Dannym każdą wolną chwile spędzali w londyńskim Richmond Park, obok którego mieszkali. W życiu Janka najważniejsze są dwa słowa: zabawa oraz wyzwanie.  Zaczął więc startować w zawodach modeli RC. W 1999 roku wywalczył Puchar Polski w klasie F3J a w 2001 r. powtórzył ten sukces.

Zawsze ciągneło go do miejsc, które związane były z lotnictwem. Pewnego dnia pojawił się na krośnieńskim lotnisku, gdzie na wspólny lot zaprosił go Roman Walczak. – To był lot, który zdecydował o moim przyszłym życiu – mówi Jan.

Oczywiście miał świadomość, że nauka latania w wieku 60 lat będzie jego kolejnym wyzwaniem. Efekt? Lata od czterech lat, a jego nalot to 375 godzin. Szkolenie akrobacji szybowcowej rozpoczął jesienią zeszłego roku w Bezmiechowej pod okiem Wojciecha Średniawy oraz Macieja Pospieszyńskiego. Ciężka praca Jana i instruktorów zwróciła się z nawiązką w postaci tytułu Mistrzowskiego.

Gratulujemy Jankowi oraz wszystkim sobom, które przyczyniły się do jego sukcesu!

DSC_0113

W zawodach brali udział również:
– Maciej Pospieszyński – drugie miejsce w klasie Unlimited.
– Sławomir Talowski – pierwsze miejsce w klasie Advanced.

Tekst i zdjęcia: Artur Kucharski


Zdjęcia z przygotowań w Bezmiechowej: