Ju 87 „Stuka” odnaleziony w Krościenku Wyżnym!

O Krośnie i Krościenku Wyżnym zrobiło się bardzo głośno w ogólnopolskich mediach. Wszysto za sprawą niesamowitego znaleziska z II Wojsny Światowej. Jest nim samolot – Junkers 87 D1 Stuka.

Niemiecki bombowiec nurkujący z okresu II wojny światowej. Zaprojektowany przez Hermanna Pohlmanna i oblatany 17 września 1935. Maszyna, swój chrzest bojowy przeszła w 1936 roku podczas wojny domowej w Hiszpanii. W niemieckiej propagandzie samolot stał się symbolem wielkości Luftwaffe.

Cechą charakterystyczną Ju 87 były skrzydła w konfiguracji litery „W” i montowane w początkowym okresie wojny syreny akustyczne (tzw. „trąby jerychońskie”), uruchamiane podczas wprowadzania samolotu w lot nurkowy. Dźwięk syren wywoływał panikę na ziemi oraz działał destrukcyjnie na morale żołnierzy. Do bomb podczepianych do samolotu, montowano kartonowe rurki, które wywoływały narastający w trakcie spadania świst. Projekt zakładał wiele innowacji, m.in.: automat umożliwiający wyprowadzenie samolotu z lotu nurkowego w przypadku utraty przytomności przez pilota. Chociaż samolot był nowoczesny, miał też szereg wad – był słabo opancerzony, mało zwrotny i powolny.

Maszyna z sukcesami wykorzystywana była podczas ataku na Polskę, walk w Skandynawii, ofensywy na Francję, kampanii śródziemnomorskiej, bitwy o Kretę oraz operacji „Barbarossa”. Nie sprawdziła się natomiast podczas bitwy o Anglię.

Kiedy Luftwaffe straciło panowanie w powietrzu, Ju 87 bez eskorty myśliwców stawały się łatwym celem maszyn alianckich. Z powodu braku następcy, samolot produkowany był do 1944 roku. Stuka używany był do ostatnich dni wojny, choć w większości został zastąpiony przez Focke-Wulf Fw 190 w wersji myśliwsko-bombowej. Przez osiem lat w okresie od 1936 do 1944 wyprodukowano około 6500 sztuk Ju 87 w różnych wersjach.

Odnaleziony pod Krosnem samolot to najprawdopodobniej Junkers 87 D1, który rozbił się podczas lotu szkolnego. Pilotowany był przez rumuńskiego żołnierza. Pilot nie wyprowadził maszyny z lotu nurkowego i uderzył w podmokły grunt. Do wypadku doszło podaczas II WŚ, gdy lotnicy sojuszniczej wówczas Rumuni szkolili się na samolotach niemieckiej produkcji.

O miejcu w którym znajduje się samolot poinformował Jan Żywiec, a ekipa Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie rozpoczęła poszukiwania wraku. Warto dodać, że znalezisko jest niezwykle cenne gdyż będzie to jeden z czterech Ju-87, które we fragmentach odnaleziono po wojnie. Ponadto na świecie są dwa kompletne samoloty tego typu. Jeden znajduje się w Royal Air Force Museum w Hendon, a drugi w Muzeum Nauki i Przemysłu w Chicago.

Szczątki odnalezionego samolotu będzie można oglądać w Prywatnym Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie.

Tekst: Artur Kucharski
* źródła informacji: wikipedia.org oraz krosnocity.pl
** zdjęcie główne: („StukaRA”. Licencja: CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons – https://commons.wikimedia.org/wiki/File:StukaRA.jpg#/media/File:StukaRA.jpg)


 

Zdjęcia: Bartosz Kolanko