Lądowali celnie

Choć prognozy nie zapowiadały się obiecująco, pogoda wytrzymała, a jesienne zawody na celność lądowania zostały rozegrane.

Tak jak było przewidziane rozpoczęcie zawodów w sobotę o 10:00 bylliśmy już na krośnieńskim lotnisku. Co prawda  na rozpoczęcie zawodów musieliśmy poczekać jeszcze kilka godzin, ale warto było. Oprócz nas na lotnisku pojawili się spotterzy z zaprzyjaźnionej grupy EPRZ Spotters, z którymi zajęliśmy dogodne miejsce tuż obok pasa startowego.

Jako pierwsi na starcie stawili się szybownicy, którzy trenowali na szybowcach celność lądowania. My jednak najbardziej zacieraliśmy ręce na konkurencję samolotową, na którą musieliśmy sporo poczekać. Z minuty na minutę na kwadracie szybowcowym zwiększała się liczba ludzi, było dość gwarno i wesoło, tak samo jak na naszym „spotterskim kwadracie”. Na godzinę 14 zaplanowany był najpierw trening. a następnie dwie próby lądowania na celność. Widok samolotów na kręgu oraz kolejka do lądowania przypomniała nam zmagania tegorocznych uczestników Nawigacyjnych Mistrzostw Polski, które odbyły się na naszym lotnisku. W między czasie zza chmur wyjrzało w końcu słońce, które swoimi promieniami ładnie oświetlało samoloty i tworzyło piękną jesienną scenerię.
Dzięki uprzejmości Pana Jacka Stachonia udało nam się nawet wystrzelić w powietrze niezawodną Czajką . Krajobraz o tej porze roku jest na prawdę nieziemsko piękny, mogliśmy wykonać kilka fotek z powietrza. Swoje zawody na celność rozegrali również spadochroniarze. Ich konkurencja była bardzo zabawna, bowiem za raz po lądowaniu musieli dotknąć materaca, a następnie
usiąść na krześle znajdującym się obok niego.

Szybownicy mięli do swej dyspozycji szybowiec Junior oraz Puchacz, natomiast samolociarze startowali na samolotach typu Czajka, FK-14 Polaris, Morane 880B, Morane 883, AT-4 oraz Cessna 150.  Podsumowując, bardzo udana, fajnie zorganizowana impreza w miłym gronie. Serdecznie pozdrawiamy wszystkim uczestnikom zawodów, a zwycięzcom gratulujemy.

Poniżej oficjalne wyniki zawodów:

Konkurencja szybowcowa:
1. Karol Winiarski
2. Gerard Falcman
3. Tomasz Szydłowski
4. Bartosz Ziobro

Konkurencja Samolotowa:
1. Daniel Dębosz
2. Kornel Komenda
3. Andrzej Skrudlik
4. Ewa Michalak
5. Wojciech Nowosadzki
6. Ex aequo Jacek Stachoń, Janusz Słabik, Andrzej Ulanowski, Stefan Madziarski
7. Arkadiusz Nowak
8. Józef Źrebiec

Tekst i zdjęcia: Paweł Hawrot