RNAV

CZYM JEST RNAV SPOTTING?

RNAV to skrót od Area Navigation (nawigacja obszarowa). Jest to określenie charakteryzujące osoby, które zajmują się obserwowaniem statków powietrznych poruszających się ponad Polską na pułapach tranzytowych, czyli właśnie w przestrzeni RNAV. Po prostu spotter RNAV to taki gość, co w pogodne dni kiedy świeci słońce obserwuje błękitne niebo w celu dostrzeżenia lub też sfotografowania wielkiej żelaznej ptaszyny na dużej wysokości.

Ogólnie taki typ spottera fotografuje samoloty od 36000 stóp (11000 m.) do nawet 41000 stóp (jedna stopa to ok. 30 cm.), natomiast znaczna większość samolotów na naszym niebie lata na wysokości od 33000 ft. do 36000 ft. (stóp).

Większość spotterów RNAV posiada co najmniej lornetkę, aparat cyfrowy z dużym zoomem lub też lustrzankę z dobrym obiektywem. Sporo osób wykorzystuje lunety a nawet teleskopy, dzięki czemu mieszkanie w pobliżu lotniska staje się już zbędne, gdyż zaobserwowane maszyny na wysokości przelotowej nierzadko stanowią rarytasy na skalę europejską.

KIEDY NAJLEPIEJ OBSERWOWAĆ ?

RNAV spotting można prowadzić całą dobę, ponieważ ruch lotniczy na wysokości przelotowej w przeciwieństwie do krajowych lotnisk komunikacyjnych odbywa się także nocą. Nocą widać zazwyczaj tylko oświetlenie antykolizyjne (światło czerwone i zielone, oraz światła stroboskopowe barwy białej). Przez lornetkę można już zobaczyć więcej, np. światła w kabinie pasażerskiej. Również rankiem i o zachodzie słońca warto spojrzeć w niebo i dostrzec samoloty wypuszczające smugi kondensacyjne, które dzięki promieniom słonecznym nabierają nowych barw. Jedną z ulubionych pór roku spottera RNAV jest zima, kiedy to krystalicznie czyste powietrze umożliwia wspaniałe spotterskie doznania.

SPOTTING RNAV NAD KROSNEM I OKOLICAMI:

W naszej okolicy przebiegają następujące drogi lotnicze jak L984, L986 P746, M857, i skróty nawigacyjne, PADKA-NM, PADKA-TEPNA,LASIS-BUKOV, PADKA-INROG.

Samoloty jakie można zobaczyć na niebie w Krośnie i okolicach wykonują loty z i do Azji i Bliski Wschód najwięcej takich lotów odbywa się z Frankfurtu, Paryża i Londynu.

Drogi lotnicze w okolicach Krosna.

Drogi lotnicze w okolicach Krosna.

L984 to droga dwukierunkowa, i jedna z najbardziej ruchliwszych dróg nad Polską, można spotkać tam maszyny Boeing 747, Airbus A388, Boeing 777, Airbus A340, w lotach z i do Bangkoku, Singapuru, Delhi, Hanoi, oraz maszyny wojskowe np. Luftwaffe,

L986 najczęściej uczęszczana przez maszyny lecące z i do Amsterdamu Londynu, Dubaju, najczęściej latają tam holenderskie maszyny KLM, Arabskie Emirates, Etihad, Qatar,

P746 jest bardzo rzadko uczęszczana drogą.

M857 to droga uczęszczana najwięcej w sezonie letnim przez czartery, do krajów skandynawskich i z tych krajów w cieplejsze rejony, typu Egipt, Kreta, Gteny,

 

Wybrane zdjęcia autorstwa Bartosza Kwilosza