Sobotni wieczór na Tegel – Berlin Airport

Przy okazji wyjazdu na ILA do Berlina nie mogliśmy sobie spottingu na lotnisku Tegel. Wybraliśmy się tam w sobotnie popołudnie, a naszym celem było złapanie lądujących samolotów oświetlonych przez zachodzące słońce. Czy nam się udało?

Ze wzgledu na dość późna porę zaliczyliśmy tylko jedną miejscówkę. Padło na wał przy autostradzie znajdujący się na podejściu do pasów 26L i 26R. Miejsce to jest bardzo podobne do „górki” przy Krakowskich Balicach. Pozwala zarówno na zrobienie zdjęcia w zenicie jak i wielu bocznych kadrów.

Lotnisko Tegel to jeden z dwóch międzynarodowych portów lotniczych Berlina, położony w dawnym Berlinie Zachodnim w dzielnicy Tegel przy autostradzie A 111, oddalony jest od centrum miasta o ok. 8 km w kierunku północno-zachodnim.

Powstał po II wojnie światowej w czasie blokady Berlina Zachodniego przez ZSRR. Rozbudowany i zmodernizowany w latach 70. XX wieku według projektu biura gmp jest obecnie największym portem lotniczym stolicy Niemiec.

W związku z budową na obszarze obecnego portu lotniczego Berlin-Schönefeld, nowego Międzynarodowego Portu Lotniczego Berlin-Brandenburgia (Flughafen Berlin-Brandenburg International), planowane było zamknięcie lotniska w roku 2012, co jednak nie nastąpiło, w związku z opóźnieniem otwarcia nowego lotniska. Port lotniczy Berlin-Tegel jest nadal rozbudowywany, a jego najnowszy Terminal C (przepustowość 2,5 mln pasażerów rocznie) został oddany do użytku 22 maja 2007.

 Artur Kucharski


Zdjęcia: Mateusz Świerk


Zdjęcia: Artur Kucharski