Wystartowała Akcja Lisy

Rozpoczęła się  „Wiosenna Akcja Lisy”. Wyjątkowo w tym roku, wykonywana jest na na 6 samolotach AN-2 należących do Aeroklubu Podkarpackiego, Aeroklubu Lubelskiego oraz EADS ZUA Mielec. 

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie prowadzona jest od 14 lat obejmuje całe Podkarpacie. Jak poinformował nas zastępca wojewódzkiego lekarza weterynarii – od początku tego roku stwierdzono cztery przypadki tej groźnej choroby. W zeszłym roku było 121 przypadków, natomiast dwa lata temu – 213.

I jak co roku część szczepionek zostanie zrzucona z samolotów, a część zostanie wyłożona ręcznie – powiedział dr Janusz Ciołek. Do miejsc bytowania lisów, w tym na tereny przyległe do miast trafi łącznie ponad 502 tys. sztuk specjalnej przynęty przypominającej pudełko zapałek, w których umieszczona jest szczepionka. Wojewódzki lekarz weterynarii apeluje do mieszkańców, by znalezionej przynęty na lisy nie brali do rąk oraz by przez dwa tygodnie od zakończenia akcji nie wypuszczali do lasu zwierząt domowych. Akcja potrwa do 12 czerwca.

img_9380-1m

AN-2 Należący do Aeroklubu Podkarpackiego złapany podczas Akcji Lisy 2014 nad Sanokiem.
Fot. Artur Kucharski

Tekst: Artur Kucharski

 


Zdjęcia: Mateusz Świerk


Zdjęcia: Michał Romanowski


Zdjęcia: Paweł Hawrot


Zdjęcia: Bartek Kolanko