X Międzynarodowe Mistrzostwa Podkarpacia w skokach spadochronowych

W dniu 17.08.2013  (sobota) na Krośnieńskim lotnisku odbywały się X Międzynarodowe Mistrzostwa  Podkarpacia w skokach spadochronowych na celność lądowania o Puchar Prezydenta Miasta Krosna oraz II Memoriał Henryka Daty i Zenona Brongiela zorganizowane przez sekcję Spadochronową Aeroklubu Podkarpackiego oraz XVI Oddział Związku Polskich Spadochroniarzy w Rzeszowie.

 

W zawodach startowali zawodnicy z Polski oraz Słowacji, mieli być również zawodnicy z Węgier lecz z powodu problemów z dojazdem i terminarzem zawodów nie dotarli do Krosna.

W tym dniu odbywały się równolegle dwa pikniki lotnicze w Nowym Targu na którym członek EPKR Spotters Michał oraz w Mielcu z którego relację przygotował Bartosz.

Kilka dni przed planowanymi piknikami pojawiła się informacja o zawodach spadochronowych w Krośnie, które miały odbyć się również 17 sierpnia. Dzień wcześniej skontaktowałem się z Mateuszem czy razem ze mną nie wybrał by się na lotnisko uchwycić w swoich obiektywach wyżej wspomniane zawody.

Po przybyciu na lotnisko od razu moim oczom ukazał się samolot z którego były wykonywane skoki spadochronowe Cessna 185 Skywagon o znakach rejestracyjnych HA-SVH . Został on wypożyczony i sprowadzony w maju bieżącego roku z Węgier do Krosna. Zawodnicy startowali w trzy osobowych zespołach wyskakując z wysokości tysiąca metrów. Punktem w który mieli trafić był materac na którego środku znajdowało się centro elektroniczne o średnicy trzech centymetrów. Zająłem więc odpowiednie miejsce i obserwowałem poczynania spadochroniarzy, oprócz mnie z racji dobrej pogody oraz weekendu na lotnisku było dość dużo osób które bacznie przyglądały się pięknym kolorowym czaszom spadochronów szybujących nad lotniskiem. Chwile później dołączył do mnie Mateusz i razem fotografowaliśmy poczynania zawodników, którzy próbowali osiągnąć jak najlepszy rezultat. Cessna co chwile wzbijała się nad lotnisko i lądowała zabierając na swój pokład spadochroniarzy, ostatni wylot odbywał się już po zachodzie słońca.

Mistrzostwa Podkarpacia drużynowo wygrała ekipa ze Słowacji(Cassovia – Kosice SK) na drugim miejscu uplasowała się drużyna z Rzeszowa. Najniższe miejsce na podium przypadło drużynie WSOSP Dęblin.

Indywidualnie najlepszym zawodnikiem okazał się Jerzy Noga z Rzeszowa drugie miejsce

zdobył Bogusław Marszałek również z Rzeszowa, trzecie miejsce zajął zawodnik Anton Dziurićko z Koszyc (Słowacja).

II Memoriał Henryka Daty i Zenona Brongiela wygrał Jerzy Noga z Rzeszowa, drugie miejsce zajął Ireneusz Smykla z Dęblina a trzecie – Anton Dziurićko z Koszyc.

Paweł Hawrot


Zdjęcia: Mateusz Świerk


Zdjęcia: Paweł Hawrot